Tool # BB-080700SX
Standard - Boring Tools - Right Hand - Sharp, Standard - Boring Tools
tool-details-BB-080700SX
tool-details-BB-080700SX
tool-details-BB-080700SX
TOOL # BB-080700SX
  • Head Width: 0.0800"
  • Minimum Bore Diameter: 0.0900"
  • Maximum Bore Depth: 0.700"
  • Projection: 0.0200"
  • Centerline Offset: 0.0175"
see more dimensions
  • Tool #: BB-080700SX
  • Quantity Available: 0
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.0800"
  • Maximum Bore Depth 0.700"
  • Projection 0.0200"
  • Centerline Offset 0.0175"
  • Shank Diameter 0.1250" (1/8)
  • Overall Length 2.00" (2)