Tool # BB-2001500SX
Standard - Boring Tools - Right Hand - Sharp, Standard - Boring Tools
tool-details-BB-2001500SX
tool-details-BB-2001500SX
tool-details-BB-2001500SX
TOOL # BB-2001500SX
  • Head Width: 0.2000"
  • Minimum Bore Diameter: 0.2160"
  • Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
  • Projection: 0.0500"
  • Centerline Offset: 0.0750"
see more dimensions
  • Tool #: BB-2001500SX
  • Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.2000"
  • Projection 0.0500"
  • Centerline Offset 0.0750"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)