Tool # BB-2301750S
Standard - Boring Tools - Right Hand - Sharp, Standard - Boring Tools
tool-details-BB-2301750S
tool-details-BB-2301750S
tool-details-BB-2301750S
TOOL # BB-2301750S
  • Head Width: 0.2300"
  • Minimum Bore Diameter: 0.2500" (1/4)
  • Maximum Bore Depth: 1.750" (1-3/4)
  • Projection: 0.0570"
  • Centerline Offset: 0.0738"
see more dimensions
  • Tool #: BB-2301750S
  • Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.2300"
  • Projection 0.0570"
  • Centerline Offset 0.0738"
  • Shank Diameter 0.3125" (5/16)
  • Overall Length 3.50" (3-1/2)