Tool # BB3-070400
Standard - Boring Tools - Right Hand, Standard - Boring Tools
tool-details-BB3-070400
tool-details-BB3-070400
tool-details-BB3-070400
TOOL # BB3-070400
  • Head Width: 0.0700"
  • Minimum Bore Diameter: 0.0800"
  • Maximum Bore Depth: 0.400"
  • Radius: 0.0030"
  • Projection: 0.0150" (1/64)
see more dimensions
  • Tool #: BB3-070400
  • Quantity Available: 13
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.0700"
  • Maximum Bore Depth 0.400"
  • Radius 0.0030"
  • Projection 0.0150" (1/64)
  • Centerline Offset 0.0075"
  • Shank Diameter 0.1250" (1/8)
  • Overall Length 1.50" (1-1/2)