Tool # BB3-080700X
Standard - Boring Tools - Right Hand, Standard - Boring Tools
tool-details-BB3-080700X
tool-details-BB3-080700X
tool-details-BB3-080700X
TOOL # BB3-080700X
  • Head Width: 0.0800"
  • Minimum Bore Diameter: 0.0900"
  • Maximum Bore Depth: 0.700"
  • Radius: 0.0030"
  • Projection: 0.0200"
see more dimensions
  • Tool #: BB3-080700X
  • Quantity Available: 0
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.0800"
  • Maximum Bore Depth 0.700"
  • Radius 0.0030"
  • Projection 0.0200"
  • Centerline Offset 0.0175"
  • Shank Diameter 0.1250" (1/8)
  • Overall Length 2.00" (2)