Tool # BB3-1201000X
Standard - Boring Tools - Right Hand, Standard - Boring Tools
tool-details-BB3-1201000X
tool-details-BB3-1201000X
tool-details-BB3-1201000X
TOOL # BB3-1201000X
  • Head Width: 0.1200"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1320"
  • Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
  • Radius: 0.0030"
  • Projection: 0.0300"
see more dimensions
  • Tool #: BB3-1201000X
  • Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1200"
  • Radius 0.0030"
  • Projection 0.0300"
  • Centerline Offset 0.0263"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 2.00" (2)