Tool # FR-025-12X
Standard - Grooving Tools - Full Radius, Standard - Grooving Tools
- Tooth Width: 0.0250"
- Radius: 0.0125"
- Head Width: 0.2500" (1/4)
- Minimum Bore Diameter: 0.2720"
- Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
- Tool #: FR-025-12X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Tooth Width 0.0250"
- Radius 0.0125"
- Head Width 0.2500" (1/4)
- Projection 0.0500"
- Centerline Offset 0.1250" (1/8)
- Shank Diameter 0.2500" (1/4)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)