Tool # FR-033-12X
Standard - Grooving Tools - Full Radius, Standard - Grooving Tools
tool-details-FR-033-12X
tool-details-FR-033-12X
tool-details-FR-033-12X
TOOL # FR-033-12X
  • Tooth Width: 0.0330"
  • Radius: 0.0165"
  • Head Width: 0.3125" (5/16)
  • Minimum Bore Diameter: 0.3345"
  • Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
see more dimensions
  • Tool #: FR-033-12X
TOOL DIMENSIONS
  • Tooth Width 0.0330"
  • Radius 0.0165"
  • Head Width 0.3125" (5/16)
  • Projection 0.1000"
  • Centerline Offset 0.1562" (5/32)
  • Shank Diameter 0.3125" (5/16)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)