Tool # FR-038-12X
Standard - Grooving Tools - Full Radius, Standard - Grooving Tools
- Tooth Width: 0.0380"
- Radius: 0.0190"
- Head Width: 0.3125" (5/16)
- Minimum Bore Diameter: 0.3345"
- Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
- Tool #: FR-038-12X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Tooth Width 0.0380"
- Radius 0.0190"
- Head Width 0.3125" (5/16)
- Projection 0.1000"
- Centerline Offset 0.1562" (5/32)
- Shank Diameter 0.3125" (5/16)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)