Tool # FR-062-24X
Standard - Grooving Tools - Full Radius, Standard - Grooving Tools
- Tooth Width: 0.0620" (1/16)
- Radius: 0.0310" (1/32)
- Head Width: 0.3750" (3/8)
- Minimum Bore Diameter: 0.3970"
- Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
- Tool #: FR-062-24X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Tooth Width 0.0620" (1/16)
- Radius 0.0310" (1/32)
- Head Width 0.3750" (3/8)
- Projection 0.1000"
- Centerline Offset 0.1875" (3/16)
- Shank Diameter 0.3750" (3/8)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)