Tool # PR5-1601000X
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
tool-details-PR5-1601000X
tool-details-PR5-1601000X
tool-details-PR5-1601000X
TOOL # PR5-1601000X
  • Head Width: 0.1600"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1780"
  • Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
  • Radius: 0.005"
  • Projection: 0.0500"
see more dimensions
  • Tool #: PR5-1601000X
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1600"
  • Radius 0.005"
  • Projection 0.0500"
  • Centerline Offset 0.0663"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 2.00" (2)