Tool # PR5-1801000X
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
tool-details-PR5-1801000X
tool-details-PR5-1801000X
tool-details-PR5-1801000X
TOOL # PR5-1801000X
  • Head Width: 0.1800"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1980"
  • Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
  • Radius: 0.005"
  • Projection: 0.0800"
see more dimensions
  • Tool #: PR5-1801000X
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1800"
  • Radius 0.005"
  • Projection 0.0800"
  • Centerline Offset 0.0550"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)