Tool # PR8-3001500
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
tool-details-PR8-3001500
tool-details-PR8-3001500
tool-details-PR8-3001500
TOOL # PR8-3001500
  • Head Width: 0.3000"
  • Minimum Bore Diameter: 0.3220"
  • Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
  • Radius: 0.008"
  • Projection: 0.1100"
see more dimensions
  • Tool #: PR8-3001500
  • Quantity Available: 13
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.3000"
  • Radius 0.008"
  • Projection 0.1100"
  • Centerline Offset 0.1438"
  • Shank Diameter 0.3125" (5/16)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)