Tool # PR8-3601500X
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
tool-details-PR8-3601500X
tool-details-PR8-3601500X
tool-details-PR8-3601500X
TOOL # PR8-3601500X
  • Head Width: 0.3600"
  • Minimum Bore Diameter: 0.3820"
  • Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
  • Radius: 0.008"
  • Projection: 0.1300"
see more dimensions
  • Tool #: PR8-3601500X
  • Quantity Available: 0
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.3600"
  • Radius 0.008"
  • Projection 0.1300"
  • Centerline Offset 0.1725"
  • Shank Diameter 0.3750" (3/8)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)