Tool # QBB3-070400X
Quick Change - Boring Tools - Right Hand, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBB3-070400X
tool-details-QBB3-070400X
tool-details-QBB3-070400X
TOOL # QBB3-070400X
  • Head Width: 0.0700"
  • Minimum Bore Diameter: 0.0800"
  • Maximum Bore Depth: 0.400"
  • Radius: 0.003"
  • Projection: 0.0150" (1/64)
see more dimensions
  • Tool #: QBB3-070400X
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.0700"
  • Maximum Bore Depth 0.400"
  • Radius 0.003"
  • Projection 0.0150" (1/64)
  • Length From Holder 0.590"
  • Centerline Offset -0.0238"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 1.50" (1-1/2)