Tool # QBB3-1801500X
Quick Change - Boring Tools - Right Hand, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.1800"
- Minimum Bore Diameter: 0.1960" (5 mm)
- Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
- Radius: 0.003"
- Projection: 0.0450"
- Tool #: QBB3-1801500X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.1800"
- Radius 0.003"
- Projection 0.0450"
- Length From Holder 1.853"
- Centerline Offset 0.0550"
- Shank Diameter 0.2500" (1/4)
- Overall Length 3.00" (3)