Tool # QBB3-180900
Quick Change - Boring Tools - Right Hand, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBB3-180900
tool-details-QBB3-180900
tool-details-QBB3-180900
TOOL # QBB3-180900
  • Head Width: 0.1800"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1960" (5 mm)
  • Maximum Bore Depth: 0.900"
  • Radius: 0.003"
  • Projection: 0.0450"
see more dimensions
  • Tool #: QBB3-180900
  • Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1800"
  • Maximum Bore Depth 0.900"
  • Radius 0.003"
  • Projection 0.0450"
  • Length From Holder 1.353"
  • Centerline Offset 0.0550"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)