Tool # QBB4-120800-PCD
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.1200"
- Minimum Bore Diameter: 0.1320"
- Maximum Bore Depth: 0.800"
- Corner Radius: 0.004"
- Projection: 0.0300"
- Tool #: QBB4-120800-PCD
- Quantity Available: 11
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.1200"
- Maximum Bore Depth 0.800"
- Corner Radius 0.004"
- Projection 0.0300"
- Length From Holder 1.090"
- Centerline Offset 0.0263"
- Shank Diameter 0.1875" (3/16)
- Overall Length 2.00" (2)