Tool # QBB4-140500-PCD
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.1400" (9/64)
- Minimum Bore Diameter: 0.1520"
- Maximum Bore Depth: 0.500" (1/2)
- Corner Radius: 0.004"
- Projection: 0.0350"
- Tool #: QBB4-140500-PCD
- Quantity Available: 13
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.1400" (9/64)
- Corner Radius 0.004"
- Projection 0.0350"
- Length From Holder 0.590"
- Centerline Offset 0.0463"
- Shank Diameter 0.1875" (3/16)
- Overall Length 1.50" (1-1/2)