Tool # QBB4-4901500-PCD
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBB4-4901500-PCD
tool-details-QBB4-4901500-PCD
tool-details-QBB4-4901500-PCD
TOOL # QBB4-4901500-PCD
  • Head Width: 0.4900"
  • Minimum Bore Diameter: 0.5100"
  • Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.1230"
see more dimensions
  • Tool #: QBB4-4901500-PCD
  • Quantity Available: 18
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.4900"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.1230"
  • Length From Holder 1.540"
  • Centerline Offset 0.2400"
  • Shank Diameter 0.5000" (1/2)
  • Overall Length 3.00" (3)