Tool # QBT4-160750-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.1600"
- Minimum Bore Diameter: 0.1760"
- Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
- Corner Radius: 0.004"
- Projection: 0.0250"
- Tool #: QBT4-160750-PCD
- Quantity Available: 12
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.1600"
- Corner Radius 0.004"
- Projection 0.0250"
- Length From Holder 1.090"
- Centerline Offset 0.0663"
- Shank Diameter 0.1875" (3/16)
- Overall Length 2.00" (2)