Tool # QBT4-1801000-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBT4-1801000-PCD
tool-details-QBT4-1801000-PCD
tool-details-QBT4-1801000-PCD
TOOL # QBT4-1801000-PCD
  • Head Width: 0.1800"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1960" (5 mm)
  • Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.0300"
see more dimensions
  • Tool #: QBT4-1801000-PCD
  • Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1800"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.0300"
  • Length From Holder 1.353"
  • Centerline Offset 0.0550"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)