Tool # QBT4-200500-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.2000"
- Minimum Bore Diameter: 0.2160"
- Maximum Bore Depth: 0.500" (1/2)
- Corner Radius: 0.004"
- Projection: 0.0300"
- Tool #: QBT4-200500-PCD
- Quantity Available: 13
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.2000"
- Corner Radius 0.004"
- Projection 0.0300"
- Length From Holder 0.853"
- Centerline Offset 0.0750"
- Shank Diameter 0.2500" (1/4)
- Overall Length 2.00" (2)