Tool # QBT4-3001000-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBT4-3001000-PCD
tool-details-QBT4-3001000-PCD
tool-details-QBT4-3001000-PCD
TOOL # QBT4-3001000-PCD
  • Head Width: 0.3000"
  • Minimum Bore Diameter: 0.3200"
  • Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.0500"
see more dimensions
  • Tool #: QBT4-3001000-PCD
  • Quantity Available: 0
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.3000"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.0500"
  • Length From Holder 1.353"
  • Centerline Offset 0.1125"
  • Shank Diameter 0.3750" (3/8)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)