Tool # QBT4-3602000-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBT4-3602000-PCD
tool-details-QBT4-3602000-PCD
tool-details-QBT4-3602000-PCD
TOOL # QBT4-3602000-PCD
  • Head Width: 0.3600"
  • Minimum Bore Diameter: 0.3800"
  • Maximum Bore Depth: 2.000" (2)
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.0500"
see more dimensions
  • Tool #: QBT4-3602000-PCD
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.3600"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.0500"
  • Length From Holder 2.353"
  • Centerline Offset 0.1725"
  • Shank Diameter 0.3750" (3/8)
  • Overall Length 3.50" (3-1/2)