Tool # QMBB-045250X
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - Sharp - Miniature, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.0405"
- Rotational Min. Bore Dia.: 0.045"
- Maximum Bore Depth: 0.250" (1/4)
- Projection: 0.0045"
- Length From Holder: 0.590"
- Tool #: QMBB-045250X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.0405"
- Projection 0.0045"
- Length From Holder 0.590"
- Centerline Offset 0.0225"
- Shank Diameter 0.1875" (3/16)
- Overall Length 1.50" (1-1/2)