Tool # QPR5-160375X
Quick Change - Profiling Tools - Radial Profiling, Quick Change - Profiling Tools
tool-details-QPR5-160375X
tool-details-QPR5-160375X
tool-details-QPR5-160375X
TOOL # QPR5-160375X
  • Head Width: 0.1600"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1780"
  • Maximum Bore Depth: 0.375" (3/8)
  • Radius: 0.005"
  • Projection: 0.0500"
see more dimensions
  • Tool #: QPR5-160375X
  • Quantity Available: 0
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1600"
  • Radius 0.005"
  • Projection 0.0500"
  • Length From Holder 0.590"
  • Centerline Offset 0.0663"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 1.50" (1-1/2)