Tool # QPR5-160750
Quick Change - Profiling Tools - Radial Profiling, Quick Change - Profiling Tools
- Head Width: 0.1600"
- Minimum Bore Diameter: 0.1780"
- Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
- Radius: 0.005"
- Projection: 0.0500"
- Tool #: QPR5-160750
- Quantity Available: 14
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.1600"
- Radius 0.005"
- Projection 0.0500"
- Length From Holder 1.090"
- Centerline Offset 0.0663"
- Shank Diameter 0.1875" (3/16)
- Overall Length 2.00" (2)