Tool # QPR5-1801000
Quick Change - Profiling Tools - Radial Profiling, Quick Change - Profiling Tools
- Head Width: 0.1800"
- Minimum Bore Diameter: 0.1980"
- Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
- Radius: 0.005"
- Projection: 0.0800"
- Tool #: QPR5-1801000
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.1800"
- Radius 0.005"
- Projection 0.0800"
- Length From Holder 1.353"
- Centerline Offset 0.0550"
- Shank Diameter 0.2500" (1/4)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)