Tool # BB-2301750SX
Standard - Boring Tools - Right Hand - Sharp, Standard - Boring Tools
- Head Width: 0.2300"
- Minimum Bore Diameter: 0.2500" (1/4)
- Maximum Bore Depth: 1.750" (1-3/4)
- Projection: 0.0570"
- Centerline Offset: 0.0738"
- Tool #: BB-2301750SX
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.2300"
- Projection 0.0570"
- Centerline Offset 0.0738"
- Shank Diameter 0.3125" (5/16)
- Overall Length 3.50" (3-1/2)