Tool # BB3-070500
Standard - Boring Tools - Right Hand, Standard - Boring Tools
- Head Width: 0.0700"
- Minimum Bore Diameter: 0.0800"
- Maximum Bore Depth: 0.500" (1/2)
- Radius: 0.0030"
- Projection: 0.0150" (1/64)
- Tool #: BB3-070500
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.0700"
- Radius 0.0030"
- Projection 0.0150" (1/64)
- Centerline Offset 0.0075"
- Shank Diameter 0.1250" (1/8)
- Overall Length 1.50" (1-1/2)