Tool # FR-025-12X
Standard - Grooving Tools - Full Radius, Standard - Grooving Tools
tool-details-FR-025-12X
tool-details-FR-025-12X
tool-details-FR-025-12X
TOOL # FR-025-12X
  • Tooth Width: 0.0250"
  • Radius: 0.0125"
  • Head Width: 0.2500" (1/4)
  • Minimum Bore Diameter: 0.2720"
  • Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
see more dimensions
  • Tool #: FR-025-12X
  • Quantity Available: 15
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Tooth Width 0.0250"
  • Radius 0.0125"
  • Head Width 0.2500" (1/4)
  • Projection 0.0500"
  • Centerline Offset 0.1250" (1/8)
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)