Tool # FR-062-24X
Standard - Grooving Tools - Full Radius, Standard - Grooving Tools
tool-details-FR-062-24X
tool-details-FR-062-24X
tool-details-FR-062-24X
TOOL # FR-062-24X
  • Tooth Width: 0.0620" (1/16)
  • Radius: 0.0310" (1/32)
  • Head Width: 0.3750" (3/8)
  • Minimum Bore Diameter: 0.3970"
  • Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
see more dimensions
  • Tool #: FR-062-24X
TOOL DIMENSIONS
  • Tooth Width 0.0620" (1/16)
  • Radius 0.0310" (1/32)
  • Head Width 0.3750" (3/8)
  • Projection 0.1000"
  • Centerline Offset 0.1875" (3/16)
  • Shank Diameter 0.3750" (3/8)
  • Overall Length 2.50" (2-1/2)