Tool # PR5-160375
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
- Head Width: 0.1600"
- Minimum Bore Diameter: 0.1780"
- Maximum Bore Depth: 0.375" (3/8)
- Radius: 0.005"
- Projection: 0.0500"
- Tool #: PR5-160375
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.1600"
- Radius 0.005"
- Projection 0.0500"
- Centerline Offset 0.0663"
- Shank Diameter 0.1875" (3/16)
- Overall Length 2.00" (2)