Tool # PR8-2001000X
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
- Head Width: 0.2000"
- Minimum Bore Diameter: 0.2180" (7/32)
- Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
- Radius: 0.008"
- Projection: 0.0800"
- Tool #: PR8-2001000X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.2000"
- Radius 0.008"
- Projection 0.0800"
- Centerline Offset 0.0750"
- Shank Diameter 0.2500" (1/4)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)