Tool # PR8-2601250X
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
- Head Width: 0.2600"
- Minimum Bore Diameter: 0.2820"
- Maximum Bore Depth: 1.250" (1-1/4)
- Radius: 0.008"
- Projection: 0.0900"
- Tool #: PR8-2601250X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.2600"
- Radius 0.008"
- Projection 0.0900"
- Centerline Offset 0.1038"
- Shank Diameter 0.3125" (5/16)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)