Tool # PR8-3001500
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
- Head Width: 0.3000"
- Minimum Bore Diameter: 0.3220"
- Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
- Radius: 0.008"
- Projection: 0.1100"
- Tool #: PR8-3001500
- Quantity Available: 13
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.3000"
- Radius 0.008"
- Projection 0.1100"
- Centerline Offset 0.1438"
- Shank Diameter 0.3125" (5/16)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)