Tool # PR8-3601500X
Standard - Profiling Tools - Radial Profiling, Standard - Profiling Tools
- Head Width: 0.3600"
- Minimum Bore Diameter: 0.3820"
- Maximum Bore Depth: 1.500" (1-1/2)
- Radius: 0.008"
- Projection: 0.1300"
- Tool #: PR8-3601500X
- Quantity Available: 0
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.3600"
- Radius 0.008"
- Projection 0.1300"
- Centerline Offset 0.1725"
- Shank Diameter 0.3750" (3/8)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)