Tool # QBB-080700-000
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - Sharp, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.0800"
- Minimum Bore Diameter: 0.0900"
- Maximum Bore Depth: 0.700"
- Projection: 0.0200"
- Length From Holder: 1.090"
- Tool #: QBB-080700-000
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.0800"
- Maximum Bore Depth 0.700"
- Projection 0.0200"
- Length From Holder 1.090"
- Centerline Offset -0.0138"
- Shank Diameter 0.1875" (3/16)
- Overall Length 2.00" (2)