Tool # QBB-080700-000X
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - Sharp, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBB-080700-000X
tool-details-QBB-080700-000X
tool-details-QBB-080700-000X
TOOL # QBB-080700-000X
  • Head Width: 0.0800"
  • Minimum Bore Diameter: 0.0900"
  • Maximum Bore Depth: 0.700"
  • Projection: 0.0200"
  • Length From Holder: 1.090"
see more dimensions
  • Tool #: QBB-080700-000X
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.0800"
  • Maximum Bore Depth 0.700"
  • Projection 0.0200"
  • Length From Holder 1.090"
  • Centerline Offset -0.0138"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 2.00" (2)