Tool # QBB-2301750-000
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - Sharp, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.2300"
- Minimum Bore Diameter: 0.2500" (1/4)
- Maximum Bore Depth: 1.750" (1-3/4)
- Projection: 0.0580"
- Length From Holder: 1.853"
- Tool #: QBB-2301750-000
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.2300"
- Projection 0.0580"
- Length From Holder 1.853"
- Centerline Offset 0.0738"
- Shank Diameter 0.3125" (5/16)
- Overall Length 3.00" (3)