Tool # QBB3-070500X
Quick Change - Boring Tools - Right Hand, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.0700"
- Minimum Bore Diameter: 0.0800"
- Maximum Bore Depth: 0.500" (1/2)
- Radius: 0.003"
- Projection: 0.0150" (1/64)
- Tool #: QBB3-070500X
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.0700"
- Radius 0.003"
- Projection 0.0150" (1/64)
- Length From Holder 0.590"
- Centerline Offset -0.0238"
- Shank Diameter 0.1875" (3/16)
- Overall Length 1.50" (1-1/2)