Tool # QBB3-080700
Quick Change - Boring Tools - Right Hand, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBB3-080700
tool-details-QBB3-080700
tool-details-QBB3-080700
TOOL # QBB3-080700
  • Head Width: 0.0800"
  • Minimum Bore Diameter: 0.0900"
  • Maximum Bore Depth: 0.700"
  • Radius: 0.003"
  • Projection: 0.0200"
see more dimensions
  • Tool #: QBB3-080700
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.0800"
  • Maximum Bore Depth 0.700"
  • Radius 0.003"
  • Projection 0.0200"
  • Length From Holder 1.090"
  • Centerline Offset -0.0138"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 2.00" (2)