Tool # QBB4-120800-PCD
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBB4-120800-PCD
tool-details-QBB4-120800-PCD
tool-details-QBB4-120800-PCD
TOOL # QBB4-120800-PCD
  • Head Width: 0.1200"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1320"
  • Maximum Bore Depth: 0.800"
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.0300"
see more dimensions
  • Tool #: QBB4-120800-PCD
  • Quantity Available: 11
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1200"
  • Maximum Bore Depth 0.800"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.0300"
  • Length From Holder 1.090"
  • Centerline Offset 0.0263"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 2.00" (2)