Tool # QBB4-230750-PCD
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.2300"
- Minimum Bore Diameter: 0.2500" (1/4)
- Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
- Corner Radius: 0.004"
- Projection: 0.0580"
- Tool #: QBB4-230750-PCD
- Quantity Available: 13
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.2300"
- Corner Radius 0.004"
- Projection 0.0580"
- Length From Holder 0.853"
- Centerline Offset 0.0738"
- Shank Diameter 0.3125" (5/16)
- Overall Length 2.00" (2)