Tool # QBB4-3201000-PCD
Quick Change - Boring Tools - Right Hand - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
- Head Width: 0.3200"
- Minimum Bore Diameter: 0.3400"
- Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
- Corner Radius: 0.004"
- Projection: 0.0800"
- Tool #: QBB4-3201000-PCD
- Quantity Available: 15
TOOL DIMENSIONS
- Head Width 0.3200"
- Corner Radius 0.004"
- Projection 0.0800"
- Length From Holder 1.353"
- Centerline Offset 0.1325"
- Shank Diameter 0.3750" (3/8)
- Overall Length 2.50" (2-1/2)