Tool # QBB5-1201000
Quick Change - Boring Tools - Right Hand, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBB5-1201000
tool-details-QBB5-1201000
tool-details-QBB5-1201000
TOOL # QBB5-1201000
  • Head Width: 0.1200"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1320"
  • Maximum Bore Depth: 1.000" (1)
  • Radius: 0.005"
  • Projection: 0.0300"
see more dimensions
  • Tool #: QBB5-1201000
  • Quantity Available: 12
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1200"
  • Radius 0.005"
  • Projection 0.0300"
  • Length From Holder 1.090"
  • Centerline Offset 0.0263"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 2.00" (2)