Tool # QBB5-2001750X
Quick Change - Boring Tools - Right Hand, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBB5-2001750X
tool-details-QBB5-2001750X
tool-details-QBB5-2001750X
TOOL # QBB5-2001750X
  • Head Width: 0.2000"
  • Minimum Bore Diameter: 0.2160"
  • Maximum Bore Depth: 1.750" (1-3/4)
  • Radius: 0.005"
  • Projection: 0.0500"
see more dimensions
  • Tool #: QBB5-2001750X
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.2000"
  • Radius 0.005"
  • Projection 0.0500"
  • Length From Holder 1.853"
  • Centerline Offset 0.0750"
  • Shank Diameter 0.2500" (1/4)
  • Overall Length 3.00" (3)