Tool # QBT4-120250-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBT4-120250-PCD
tool-details-QBT4-120250-PCD
tool-details-QBT4-120250-PCD
TOOL # QBT4-120250-PCD
  • Head Width: 0.1200"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1320"
  • Maximum Bore Depth: 0.250" (1/4)
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.0200"
see more dimensions
  • Tool #: QBT4-120250-PCD
  • Quantity Available: 13
  • Customer Rating:
Resources
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1200"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.0200"
  • Length From Holder 0.590"
  • Centerline Offset 0.0263"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 1.50" (1-1/2)