Tool # QBT4-160750-PCD
Quick Change - Boring Tools - Top Rake Chipbreaker - PCD Tipped, Quick Change - Boring Tools
tool-details-QBT4-160750-PCD
tool-details-QBT4-160750-PCD
tool-details-QBT4-160750-PCD
TOOL # QBT4-160750-PCD
  • Head Width: 0.1600"
  • Minimum Bore Diameter: 0.1760"
  • Maximum Bore Depth: 0.750" (3/4)
  • Corner Radius: 0.004"
  • Projection: 0.0250"
see more dimensions
  • Tool #: QBT4-160750-PCD
  • Quantity Available: 12
TOOL DIMENSIONS
  • Head Width 0.1600"
  • Corner Radius 0.004"
  • Projection 0.0250"
  • Length From Holder 1.090"
  • Centerline Offset 0.0663"
  • Shank Diameter 0.1875" (3/16)
  • Overall Length 2.00" (2)